Olen tarjonnut Tuuria saunomisen MM-kilpailun tapahtumapaikaksi, siinä tapauksessa jos Heinola ei enää ole halukas sitä järjestämään. Meillä on hyvät puitteet tapahtumien järjestämiselle. Toivon kuitenkin, että Heinola pitää tärkeimmän tapahtumansa omassa pitäjässään.
On tärkeää, että kilpailu säilyy Suomessa järjestetäänpä se sitten missä pitäjässä tahansa. Lisenssin myyminen ulkomaille olisi mielestäni väärin suomalaista saunakulttuuria kohtaan.
Haluan myös esittää osanottoni venäläisen kilpailijan traagisen kuolemantapauksen johdosta. Olen todella pahoillani hänen ja hänen läheistensä puolesta. Nyt on kilpailun järjestäjien korkea aika kiinnittää tarkempi huomio saunan MM-kilpailun sääntöihin ja valvontaan.
Lisäksi haluan toivottaa suomalaiskilpailija Timo Kaukosen läheisille jaksamista. Olen tavannut Timon saunakilpailujen merkeissä ja olen varma, että hänen positiivisella elämänasenteellaan on myönteinen vaikutus paranemiseen.
Vesa Keskinen