Sydänkynttilä kunnioittaa itsenäistä Suomea

Kaatuneitten muistopäivää vietetään aina toukokuun kolmantena sunnuntaina, tänä vuonna siis 21.5.2017. Sen kunniaksi Kyläkaupan Tavarapuodissa on myynnissä, joka on toteutettu yhteistyössä sotaveteraanien kanssa. Jokaisesta myydystä kynttilästä lahjoitetaan 3 euroa sotaveteraaneille.

Kynttilän toimittajan Kartena Oy:n esittelijät ovat paikalla lauantaina 20.5.2017 kello 9 alkaen. Lisäksi Alavuden paikallisosastosta saapuu paikalle sotaveteraani kertomaan tarinaa kynttilästä ja juttelemaan asiakkaiden kanssa. Hänet voi tavata lauantaina kello 12-14.

– Meillä on vielä mahdollisuus muistaa heitä, joille kuuluu kiitos itsenäisestä kotimaastamme, sanoo kyläkauppias Vesa Keskinen. -Ostetaan jokainen meistä yksi kynttilä ja sytytetään se veteraaniemme kunniaksi, kun juhlimme satavuotiasta Suomea. Kynttilän liekkiä katsoessamme muistamme heitä, joille kunnia itsenäisyydestämme oikeasti kuuluu. Meillä on oikeus olla ylpeitä suomalaisuudestamme.

Sotiemme veteraaneja on vuoden 2017 alussa elossa vielä 17 000 henkilöä. He ovat kaikki iältään jo yli 90 -vuotiaita. Suomi 100 -juhlavuonna sotiemme veteraaneja halutaan muistaa erityisen paljon, sillä he puolustivat maamme itsenäisyyttä oman henkensä uhalla sotavuosina 1939-1945. Ilman heidän rohkeuttaan ja yhdessä työskentelemisen taitoaan emme voisi tänä vuonna juhlia satavuotiasta Suomea. Juhlista sinäkin satavuotiasta Suomea ja tee samalla hyvää tukemalla sotiemme veteraaneja. 

Facebook
Twitter
WhatsApp