Kyläkaupassa on Suomen suurin joulumakeismaailma

Kyläkaupan joulumakeismaailma on eittämättä Suomen suurin, onpa mittarina sitten osaston koko tai valikoima. Yli 500 neliön pinta-ala ja noin 250 erilaisen tuotteen valikoima hakevat vertaistaan Suomessa. Tänä vuonna joulumakeismaailma on rakennettu kosmetiikkaosaston ja kampaamon viereen, vanhan rautaosaston paikalle. Yhtenäinen ja tilava alue mahdollistaa joulumakeisten näyttävän ja houkuttelevan esillepanon.

Karkkiboxeja myydään jouluna yli 100 000 kappaletta

Juuri tällä hetkellä Kyläkaupan joulumakeisosaston ajankohtaisin tuote on joulukalenterit, joita onkin myynnissä runsas valikoima – niin suklaa- kuin karkkikalentereitakin. Kaikkiaan joulun myydyimpiä tuotteita ovat erilaiset boxit, joita myydään Kyläkaupalla vuosittain peräti yli 100 000 kappaletta. Toinen suuri suosikki on vuodesta toiseen Pandan perinteinen Juhlapöydän konvehtirasia. Marmeladeista suosituin on Fazerin klassikko, Vihreät kuulat. Muita joulun kestosuosikkeja ovat Toffifee, Marabou Symphony -konvehdit, kaikille tuttu After Eight ja Fazerin Present -konvehtirasia.

Tämän joulun uutuuksia ovat muun muassa Fazerin Omar suklainen kermatoffee -boxi, Pandan Suosikkikonvehtimix -box ja Cloettan Allsorts Black White.

Kyläkaupan joulumakeismaailmassa on myynnissä myös erikoisempia joulun makeisia niitä kaipaaville. Niiden kanssa kannattaa olla ajoissa asialla, sillä erikoistuotteet myydään loppuun hyvissä ajoin ennen joulua.

Ensimmäinen merkki lähestyvästä joulusta

Joulu on juhlaa kaikille aisteille, mutta ennen kaikkea makuhermoille. Jouluruokien lisäksi joulunaikaa odotetaan hartaasti juuri makeiden herkkujen takia ja nykyään ne ilmestyvätkin kauppoihin jo hyvissä ajoin loppusyksyllä. Joulumakeisten osalta joulunvietto alkaa myös Kyläkaupassa yli kaksi kuukautta ennen joulunpyhiä nimenomaan kysynnän takia. Joulukarkit ovat monelle ensimmäinen ja odotettu merkki lähestyvästä joulusta.

Konvehdit sopivat jouluna niin kahvipöytään, lahjaksi kuin omiin herkutteluhetkiin. Yllättäviin lahjapulmiin joulumakeiset ovat takuuvarma pelastus – kannattaakin aina pitää muutama rasia kaapissa tällaisten tilanteiden varalle. Useissa konvehtirasioissa tyylikäs pakkaus on kuin valmis lahja jo sellaisenaan.

Riippumatta siitä, hankitko joulumakeisia itselle vai haetko hyviä lahjaideoita, Kyläkaupan karkkiosaston myyjät palvelevat ja neuvovat sinua mielellään joulun herkutteluostoksissa.

Facebook
Twitter
WhatsApp