Kyläkaupan Perhokalastuspäivä järjestetään lauantaina 14.7. klo 12-15 Kyläkaupan Tavarapuodin jokirannassa. Tapahtumassa ammattilaiset Fairpointin Nikolai Holttinen ja perholastus-maajoukkueen jäsen ja MM-kisakävijä Saku Nieminen opastavat perhokalastuksen saloihin ja kertovat parhaat kalavinkkinsä sekä –juttunsa alan harrastajille ja perhokalastuksesta kiinnostuneille.
Kyläkaupan vieressä virtaavan Tuurin joen rannalla järjestettävässä tapahtumassa kaikki alle 18-vuotiaat lapset ja nuoret pääsevät testaamaan uusimmat Fairpoint- perhotuotteet ammattilaisten opastuksella. Jokeen on istutettu tapahtumaa varten yli 100 kirjolohta, joten ammattilaisten ohjeilla ja oikeilla välineillä saalis on enää tuurista kiinni. Mahdollisen saaliin saa pitää.
Tapahtuman kunniaksi Kyläkaupan Kesätorilla on huipputarjous perhokalastusta aloittaville. Kyläkaupan perhokalastusosastolta löytyy monipuolisesti välineitä niin aloittaville, kuin alan harrastajille Kyläkauppamaiseen hintaan.