Monipuolisia kauneuspalveluita hiuksista varpaisiin

Vastavalmistuneet uudet vuokratuoliyrittäjät

ateljee_kuva1

Miia Riihimäki ja Inka Sirviö ovat vasta aloittaneet vuokratuoliyrittäjinä Kyläkaupan Hius- ja kauneusateljeen tiloissa. Vapaita aikoja kannattaa tulla kyselemään suoraan paikanpäältäkin, muistuttavat tytöt. Viime kesänä Ateljeen vuokratuoliyrittäjänä aloittanut Miia Riihimäki on keväällä 2011 valmistunut parturi-kampaajaksi yksityisestä Glohair Hiusmuotoilukoulusta Tampereelta. Vaikka yksityisen hiusmuotoilukoulun koulutus kestää ammattikoulujen kolmen vuoden sijaan vain kaksi lukukautta on opetusmenetelmässä suuri ero. Yksityisessä parturi-kampaajakoulussa opetus saadaan intensiivisen työssä oppimisen kautta. Kuortanelainen Miia on erityisesti kiinnostunut lyhyiden hiusten leikkauksista ja värjäyksistä räväkkään nuorekkaaseen tyyliin, mutta tietenkin tekee leikkauksia, värjäyksiä ja muita hiuskäsittelyitä kaikille hiuksille.

Vastaikään Ateljeen tiloissa aloittaneelle Inka Sirviölle Ateljeen toimintatavat ovat jo tuttuja entuudestaan kesätyöntekijänä ja koulun harjoittelujaksojen kautta. Huomenna perjantaina virallisesti parturi-kampaajaksi Ylä-Savon ammattiopistosta valmistuva 20-vuotias nuori nainen on innoissaan tulevasta työstään Ateljeessa. –Varauskirja on jo täyttynyt mukavasti entuudestaan tutuista asiakkaista, mutta silti on vielä vapaita aikoja hyvin saatavilla. Heti vapaita aikoja kannattaa kysellä myös paikanpäältä, muistuttaa Inka.  Vuokatista kotoisin oleva, mutta nykyään Alavudella asuva Inka kertoo tämän hetken trendeihin kuuluvan lyhyet leikkaukset ja kuparin eri sävyt. Hän kuitenkin muistuttaa, että kaikki käsittelyt hiuksille kannattaa tehdä ammattilaisella. Ammattilaisten käyttämät menetelmät, hiusten tuntemus ja etenkin oikeanlaiset tuotteet säästävät hiusta huomattavasti kotikonsteja ja aineita paremmin. Hiuspidennykset ovat nykyisin hyvin suosittuja ja nopea apu hiustenkasvatukseen. Ammattilaisen tekemänä pidennykset eivät vahingoita omia hiuksia ja ovat nopea tapa saada suurikin muutos hiustyyliin.

Kiertävä Kauneushoitola Piia Olli – Kosmetologipalvelut, turvehoidot sekä kestopigmennoinnit

Kiertävä Kauneushoitola Piia Olli on toiminut Ateljeen tiloissa jo yli vuoden. Kiertävä Kauneushoitola tekee kaikkien kosmetologipalveluiden, kuten vahauksien/sokerointien, kasvohoitojen, jalka- ja käsihoitojen sekä kokovartalohoitojen  lisäksi myös erilaisia turvehoitoja Lehtopeat-tuotteilla. Talven kylmyyden ja kuivan ilman kuivattaessa ihoa onkin nyt erityisen tärkeää muistaa ihon kosteutus. –Talvi pakkasilla kosteuttavat kasvohoidot sekä vartalohoidot auttavat ihoa jaksamaan koko talven yli, sekä lisäksi auttavat rentoutumaan sekä nauttimaan hetken ihanasta hemmottelusta, muistuttaa kosmetologina toimiva Piia.

Parturikampaajaksi lähiaikoina valmistuva Piia tekee lisäksi yhä suositumpia kestopigmentointeja ja tatuointeja. Kestopigmentoinnilla voidaan silmien ja kulmakarvojen lisäksi rajata ja täyttövärjätä huulet, sekä muun muassa korjailla pieniä kauneusvirheitä. Piia toimii virallisena Feelgood companyn kestopigmentointi-kouluttajana. Kiertävän Kauneushoitolan palveluihin kuuluu lisäksi ripsipidennysten sekä rakennekynsien teko ja huollot. Lähes kaksi vuotta kosmetologina toiminut Piia toimii Ateljeen tiloissa joka kolmas viikko. Nimensä mukaisesti Kiertävä Kauneushoitola tarjoaa kosmetologin palveluita, turvehoitoja ja kestopigmentointeja useassa eri toimipisteessä sekä tekee myös tarvittaessa kotikäyntejä.

Rakennekynsiä ammattitaidolla

ateljee-kuva2

Hius- ja kauneusateljeen tiloissa on saatavana myös kosmetologipalveluita sekä ripsi- ja kynsiteknikon palveluita. Kuvassa Ateljeen tiloissa toimivat yrittäjät Annu Hakomäki ja Piia Olli. Annu Hakomäki on myös toiminut kotonaan Tuurissa sijaitsevan toimitilansa lisäksi Kyläkaupan Hius- ja kauneusateljeen tiloissa lähes vuoden päivät. Tmi Glamartist on yritys, joka on erikoistunut rakennekynsien ja ripsipidennysten tekoon, mutta lisäksi Tmi Glamartist tarjoaa myös erilaisia luontaishoitoja, esimerkiksi intialaista päähierontaa. Annu toimii Ateljeen tiloissa joka kolmas viikko, mutta aikoja voi varata toki myös hänen toiseen toimitilaansa.

Annu Hakomäki, omaa yritystään pyörittävä nuori nainen on kouluttautunut monien kurssien ja koulutusten kautta rakennekynsi- ja ripsipidennysteknikoksi. Annun vahvuutena onkin erikoistuminen ja vahva paneutuminen vauhdilla kasvavaan kauneusalaan. Rakennekynsien ja ripsipidennysten parissa työskentelevä Annu panostaa työn laatuun.

Annu tekee rakennekynsiä niin geeli-, akryyli-, kuin silkki/lasikuitu -tekniikalla. – Tällä hetkellä ei ole olemassa yhtä tiettyä trendiä, vaan kynsiä voidaan tehdä eri mallisia, eri väreillä ja kuvioilla, kuten myös koristella esimerkiksi erilaisilla ”timanteilla”, hileillä ja maalauksin. Myös luonnollisen näköiset kynnet ovat suosittuja – varsinkin silloin, kun korjataan esimerkiksi lääkeaineiden tai geneettisten syiden aiheuttamia kynsivaurioita. Muotivillitysten seuraamista tärkeämpää on kuitenkin se, että jokainen saa sellaiset kynnet, jotka tuntuvat sopivan omaan persoonaan, kertoo Annu tämän hetken kynsitrendeistä. Ripsipidennykset Annu tekee aina yksittäispidennyksillä, jolloin yhteen luonnolliseen ripseen kiinnitetään yksi pidennyskuitu, toisin kuin esimerkiksi irtoripsiä käytettäessä.  Yksittäispidennysten kiinnityskohta ei näy ja tekniikalla saadaan toteutettua niin luonnollisen näköiset kuin ekstrapitkät juhlaripsetkin.

Facebook
Twitter
WhatsApp