Suomen Pankki lopetti markkojen vaihtamisen euroiksi helmikuussa 2012, mutta silti osa markoista on vielä tietyin ehdoin käypää maksuvaluuttaa Kyläkaupalla. Markat muunnetaan euroiksi ja vaihdetaan Kyläkaupan ostokorttiin Kyläkaupan Neuvonnassa. Suomen virallinen ja ainut valuutta on ollut 1.1.2002 lähtien euro. Suomen Pankki on lunastanut markkoja 29.2.2012 saakka, mutta tänä päivänä vanhat kolikot ja setelit ovat ostovälineinä arvottomia.
Kyläkauppa ottaa kuitenkin edelleen vastaan markan kolikot vuosilta 1964 – 1968 ja markka-aikaiset juhlarahat. Juhlarahoja on painettu vuosina 1951-2001.
– Tämä on markan säilyttämistä tuleville sukupolville ja omaa rakkauttani Suomen omaan valuuttaan. Mitään rahakauppaa en siis ole perustamassa. Kyläkaupan kokoelma lienee maailman suurin – mutta ei suinkaan kattavin tai arvokkain. Pelkästään pennejä on näytillä miljoona kappaletta ja varastossa on niitä vielä lisää, vihjaa Vesa Keskinen.
– Muutamia pennejä olen päivänsankareille antanut, kun joku on kaivannut samanikäistä pennikolikkoa muistoksi. Itseisarvo rahat eivät siis minulle ole, mutta tuo mielenkiintoista lisäväriä elämään, toteaa Keskinen.
Rahojen arviointi- ja vaihtopäivä
Myöhemmin keväällä Kyläkaupalle on tulossa vanhojen rahojen arviointi- ja vaihtopäivä, jolloin asiantuntija, numismaatikko Pentti Kaunisharju arvioi ennen rahanuudistusta 1963 lyötyjä kolikoita ja seteleitä.