Kymmenes Miljoona Tuning järjestetään lauantaina 16.6. Tuurissa. Erilaisilla spoilereilla, erikoissisustuksilla, näyttävillä hifilaitteilla, kori- ja alustamuutoksilla, värikkäillä maalauksilla ja viritetyllä tekniikalla viimeistellyt autot kilpailevat paremmuudestaan sekä tietenkin tuhansien eurojen palkinnoista.
Kyläkaupan Ruokapuodin piha-alueella järjestettävä yleisölle ilmainen tuning-tapahtuma on kerännyt vuosi vuodelta enemmän sekä laitettuja autoja, että uteliaita katselijoita, sillä rakkaudella tuunattuja autoja on nautinto katsella, vaikkei niistä mitään tietäisikään. Alan ammattilaisista kostuva tuomaristo arvostelee jälleen yli 50 laitettua autoa perusteinaan tekniikka, korimuutokset, sisusta ja viimeistely. Lisäksi kilpailussa äänestetään yleisön suosikki.
Ennätysmäiset palkinnot
Miljoona Tuning –kilpailun palkintojen yhteisarvo on tänä vuonna lähes 3000 euroa. Voittaja saa mukaansa muun muassa 1000 euron lahjakortin Kyläkauppaan. Kaikki viisi parasta, sekä yleisöäänestyksen voittaja saavat palkintojen lisäksi mukaansa TurtleWax:n ja Axen tuotepalkintopaketit auton ja kuljettajan huoltoon.
Alue on avoinna yleisölle klo 9-15. Alueella yleisön viihtyvyydestä vastaavat rap-artisti Kid1 ja Axe tytöt. Tapahtuman juontaa räväkkä juontaja-malli Sini Tarkkinen mukanaan pin up tytöt.
Tapahtuma–alueelta löytyy lisäksi alan parhaat maahantuojat ja jälleenmyyjät, kuten JBL, Kenwood ja Infinity. Tapahtumassa heillä on esillä kaikki kesän uutuudet ja kovat näyttelytarjoukset. Mukana menossa lisäksi Asus-esittely ja ISKU – On the road kiertue.
MaxBoom–äänenpaineosakilpailu
Miljoona Tuning -tapahtuman yhteydessä järjestetään MaxBoom -osakilpailu. MaxBoom on kilpailu, jossa kilpailijat kisaavat siitä kenen äänentoistolaitteisto pystyy tuottamaan suurimman keskimääräisen äänenpaineen.