Tuurissa ratkotaan moottorikelkkojen snowcrossin Maailman Mestaruus 15.3.2014

Viime vuonna mestaruuden voitti Ruotsin Adam Renheim. Renheim tulee olemaan myös tänä vuonna vaikeasti voitettavissa. Mies on voittanut Ruotsissa lähes kaikki ajamansa alkutalven kilpailut ja pääsi esiintymään myös ensimmäistä kertaa arvostetussa X Games -kilpailussa Pohjois-Amerikassa. Myös Ruotsin Emil Öhman on ilmoittanut tavoitteekseen voittaa Maailman Mestaruuden. Öhman on ajanut monta vuotta snowcross –ammattilaisena Amerikassa, mutta päätti tälle kaudelle palata kotimaahansa ja keskittyä Ruotsin Mestaruuden ja Maailman Mestaruuden voittamiseen. Valitettavasti Emil loukkaantui alkutalven harjoituksissa ja satutti selkäänsä ja niskaansa, joten Emilin osallistuminen MM-sarjaan ei ole vielä täysin varmaa.

MM-taisteluun mukaan pääsee automaattisesti edellisvuoden kärkikahdeksikko sekä jokaisesta maasta neljä edustajaa.

Suomalaisista varman paikan tämän vuoden kisaan saivat viime vuoden MM-kisojen paras suomalainen, Aki Pihlaja (5.) sekä Viktor Herten (7.). Muut Suomen edustajat ovat viime kauden Suomen Mestari Mikko Osmo, Pieti Puhakka, Eetu Karjalainen ja Matti Määttä.

Viktor Herten on ajanut alkutalven kilpailut vakuuttavasti ja voitti SM-sarjan avauskilpailun Riihivuoressa. Viktor kuitenkin loukkasi kätensä harjoituksissa viikko sitten ja MM-kisoihin osallistuminen riippuu käden kuntoutumisesta. Aki Pihlaja on SM-sarjan hopeasijalla ja tulee varmasti taistelemaan mitalisijoista Tuurissa.

Tuurin MM-kisapaikalle on odotettavissa maailman huippu snowcross –kuskit tiimeineen. Vauhdikkaalla kisapaikalla on katsottavaa koko perheelle. Näyttävät hypyt ja yhteislähdöt takaavat jännitystä kaikille katsojille.

Liput myynnissä Kyläkaupan Neuvonnassa. Lisätietoa snowcrossista, Suomen snowcross –kuskeista ja moottorikelkkailusta www.seriousriding.com

Facebook
Twitter
WhatsApp