Miljoona Koira lauantaina ja sunnuntaina

Etelä-Pohjanmaan Kennelpiiri järjestää jo yhdeksännen kerran kaikkien rotujen kansallisen Miljoona Koira –näyttelyn tulevana viikonloppuna 24.-25. toukokuuta Tuurissa. Kotimaiset tuomarit arvostelevat Kyläkaupan hiekkakentällä näyttelykehissä lähes 2000 koiraa ja yli 200 rotua.

Kaikkien rotujen kansallinen koiranäyttely

Kaksipäiväisen näyttelyn aloittavat lauantaina ryhmät 2, 4, 6, 9 ja 10. Ryhmä 2 käsittää pinserit, snautserit, molossityyppiset ja sveitsinpaimenkoirat, ryhmä 4 mäyräkoirat, ryhmä 6 ajokoirat ja jäljestävät koirat, ryhmä 9 seurakoirat ja kääpiökoirat ja ryhmä 10 vinttikoirat. Lauantaina voi seurata myös erilaista kilpailua, kun nuoret Junior handlerit kilpailevat siitä, kuka esittää koiraa parhaiten.

Toisena näyttelypäivänä sunnuntaina arvostellaan ryhmät 1, 3, 5, 7 ja 8. Ryhmässä 1 on lammas- ja karjakoirat, ryhmässä 3 terrierit, ryhmässä 5 pystykorvat ja alkukantaiset koirat, ryhmässä 7 kanakoirat sekä ryhmässä 8 noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat. Molempina päivinä iltapäivällä jokaisen rodun paras koira, paras kasvattajaryhmä ja paras veteraani esiintyvät vielä ryhmäkehässä, joissa valitaan ryhmien parhaat koirat, kasvattajat ja veteraanit. Sunnuntaina nämä 10 RYP-koiraa kisaavat vielä keskenään Best In Show- koiran arvonimestä. Silloin valitaan Miljoona Koira 2014 neljä parasta koiraa kymmenestä ryhmävoittajasta.

Näyttelyn pääsponsoroija on Prima Pet Premium. Suomen metsästyskoirapalvelu lahjoittaa sunnuntain Sinivalkoisten rotujen kisaan tutkapannat rotunsa parhaalle Suomenajokoiralle sekä Suomenpystykorvalle.

Mielenkiintoista seurattavaa koko perheelle

Miljoona Koira 2014 – kaikkien rotujen kansallinen näyttely tarjoaa mielenkiintoista katseltavaa ja seurattavaa koko perheelle. Yleisö voi seurata 14:ssa kehässä tapahtuvaa arvostelua ja tutustua samalla moniin uusiin eri koirarotuihin. Arvostelut kehissä alkavat kumpanakin päivinä klo 9. Viime vuosien tapaan Kyläkaupan hiekkakentällä sijaitsevalla näyttelyalueella on näyttelykehien ja infon lisäksi koiratarvikemyyjiä, ruoka- ja juomapisteitä sekä dogsitter-palvelu koiran kanssa näyttelyyn saapuville. Kyläkaupan P-alue toimii parkkipaikkana ja näyttelyalueelle kuljetaan joen yli kulkevan uuden sillan kautta.

Lapset ilmaiseksi

Miljoona Koira –näyttelyn liput maksavat 5 euroa. Alle 12-vuotiaat lapset pääsevät sisään näyttelyalueelle ilmaiseksi. Näyttelyluetteloa, josta löytyvät kaikkien esille asetettujen koirien tiedot roduittain sekä tiedot yhteistyökumppaneista ja koira-aiheisia tarjouksia myydään näyttelyalueella.

Miljoona Koira –näyttelyhumu jatkuu Kyläkaupan lemmikkieläinosastolla. Uudistettu, entistä suurempi ja kattavampi lemmikkieläinosasto on täynnä koiratarvikkeita Kyläkauppamaisin hinnoin.

Etelä-Pohjanmaan Kennelpiiri ja Veljekset Keskinen yhdessä Prima Pet Premiumin kanssa toivottavat kaikki tervetulleiksi yhdeksänteen Miljoona Koira -näyttelyyn. Mukana näyttelyhumussa on myös uuden tv-sarjan kuvausryhmä.

Facebook
Twitter
WhatsApp