Myrskyvaroituksesta huolimatta kymmenennen kerran järjestetty Miljoona Rock saatiin vietyä alusta loppuun lämpimässä ja kauniissa elokuun illassa ja yössä. Hyväntuulinen yleisö nautti täysin siemauksin Kyläkaupan pihaan rakennetulla tapahtuma-alueella huippuartistien tarjoamista keikoista.
Kaikki Miljoona Rockissa nähdyt bändit ovat pitkän linjan esiintyjiä, joten ilta täyttyi todellisista hittikimaroista. Omia klassikkokappaleitaan tarjoili ensimmäisenä Eppu Normaali, jonka energistä showta eivät vuodet ole hyydyttäneet. Iltaa jatkoi maailmallakin mainetta niittänyt The 69 Eyes, jonka tummanpuhuva ja persoonallinen soundi ja näyttävä lavashow ei taatusti jättänyt ketään kylmäksi.
Hotelli OnnenTähden takaa nouseva superkuu oli suurena taivaalla, kun Ikurin Turbiininakin tunnettu Popeda nousi lavalle Pate Mustajärven johdolla. Viimeistään tässä kohtaa Miljoona Rockin yleisö riehaantui tanssimaan ja laulamaan mukana suomirockin suurimpien klassikkokappaleiden tahtiin. Laulusolisti Mustajärvi innostui jopa siirtymään hetkeksi rumpujen taakse rumpali Lacu Lahtisen toimiessa kitaristina ja Costello Hautamäen hoitaessa laulajan pestiä.
Vuorokauden vaihtuessa sunnuntain puolelle rock-tyyliin tuunattu Juha Mieto ja juontajakollegansa Marika Fingerroos nousivat vielä kerran lavalle tunnelmaa nostattamaan. Yleisö toivottikin villisti huutaen tervetulleeksi HIMin, joka aloitti keikkansa tiukalla Buried alive by love -kappaleellaan. Rock-kansa oli täysin myyty ja Ville Valon johdolla vedetty lähes puolitoistatuntinen show päättyi lopulta upeaan ilotulitukseen.
Robin villitsi Sunnuntaina
Sunnuntai-iltapäivänä palkittiin monen nuoren fanin odotus, kun Robin nousi Kyläkaupan tapahtumalavalle. Innokkaimmat robinerit olivat saapuneet odottamaan idoliaan jo pari päivää ennen konserttia. Aina yhtä iloinen nuori artisti ottikin yleisönsä omakseen heti keikan alusta ja kauniissa sunnuntaisessa iltapäivässä tunnelma oli käsin kosketeltava, kun yleisö lauloi mukana kappaleen toisensa perään Robinin johdolla.
Kyläkaupalle on satanut runsaasti kiitoksia järjestelyistä niin yleisön kuin artistienkin taholta. Järjestäjä onkin varsin tyytyväinen viikonlopun tapahtumien onnistumiseen. Kymmenen vuoden kokemus konserttien järjestäjänä on tuonut mukanaan hyviä toimintatapoja ja rutiineja sekä vahvat yhteistyökumppanit. Tältä pohjalta on hyvä rakentaa ja hioa tapahtumia entistä toimivammiksi. Nähtäväksi jää, mitä ensi kesä tuo konserttien suhteen Tuuriin.