Marimekko Hujanhajan Unikko Trikoomekko

89,99 € / kpl Norm. 185,00 € 30 pv alin hinta 119,99 €

EAN: 6411255171164 Category:

Description

Hujanhajan-trikoomekossa on niukka istuvuus, A-linjainen leikkaus ja Unikko-kuosi. Pitkähihaisessa mekossa on pyöreä resoripääntie.

Tuote on valmistettu 100-prosenttisesta luomupuuvillatrikoosta.

Maija Isola loi Unikko-kuvion, kuviosuunnittelun kansainvälisen ikonin, vuonna 1964. Marimekon perustaja Armi Ratia ajatteli, ettei kukkien todellista olemusta ole mahdollista vangita kuvioon. Tämän vuoksi Marimekon mallistoihin ei aiemmin kukkia kuulunut. Maija Isola suunnittelikin Unikko-kuvion pikemminkin abstraktiksi tulkinnaksi kuin fotorealistiseksi toisinnoksi kukkateemasta. Tänä päivänä Unikko on vahva ilon ja luovuuden symboli sekä tärkeä osa Marimekon designidentiteettiä.

Additional information

Brändi

marimekko

Väri

luonnonvalkoinen, musta

Koko

XXL

Materiaali

100% puuvilla

Valmistusmaa

Vietnam

Hoito-ohje

Kutistuu max. 6%. Noudata ohjelämpötilaa. Pese nurinpäin käännettynä. Pese erillään. Muotoile kosteana. Silitä nurjalta. Saattaa haalistua.

Mitoitus

Niukka mitoitus

Malli

A-linjainen

Sarja

Unikko co jersey ii